Košarkaši Mornara savladali holandski Lajden

Nakon šest poraza, četiri u ABA ligi i dva u Evropi, Mornar je, konačno, upisao pobjedu – Barani su prvijenac u ovoj sezoni ostvarili u “Topolici” protiv holandskog Lajdena (87:74), u drugom kolu grupe E FIBA Evropa.

Ekipa, koju je sa klupe vodio pomoćni trener Vaso Milović (prvi trener Mihailo Pavićević zbog bolesti trenutno ne može da vodi ekipu), do pobjede je došla zahvaljujući odličnoj posljednjoj četvrtini, zapravo u posljednjih sedam minuta, koje je barski tim riješio u svoju korist parcijalom 23:8.

Česte promjene vođstva

Timovi su se smjenjivali u vođstvu u prvoj četvrtini, koje nije bilo veće od pet poena. Mornar je prvi stigao do takve prednosti, imao je u dva navrata (11:6, 15:10), dok je Lajden u drugoj polovini kvartala preokrenuo, i serijom 10:0 poveo 20:15, i tu prednost sačuvao do kraja (28:23). Barani su imali samo četiri promašaja iz igre (9-7 za dva, 4-2 za tri), ali su ponovo bili slabiji u skoku od rivala (6-9), koji je imao čak pet skokova u napadu.

U najvećem dijelu druge četvrtine Mornar je popravio igru u oba pravca, naročito defanzivno, a koristio je sve prilike da poentira iz reketa. Serijom 6:0, Barani su za nešto više od minut povratili vođstvo (31:28), a onda su nepuna tri minuta prije odmora, nakon trojke Luisa, prvi put stigli i do dvocifrene prednosti (34:33). Mornar nije iskoristio dva napada na 45:35 da dodatno uveća prednost, što su Holanđani kaznili i u preostalih minut i po smanjili zaostatak na četiri poena (45:41)…

Ubrzanje u posljednjem kvartalu

Mornar je odlično otvorio drugo poluvrijeme, Mihailović, Gordić i Smit su koševima vratili dvocifrenu prednost (51:41), a nedugo zatim je Miković trojkom donio i najveću prednost Baranima do tog trenutka od 54:43. Umjesto da nastavi u istom ritmu, domaćin je stao, pa je do kraja četvrtine, za sedam i po minuta igre, ubacio samo osam poena. Lajden je prvo serijom 13:0, do polovine četvrtine, preokrenuo na 56:54, a na trojku Jeremića (57:56) su gosti odgovorili novom serijom od 8:0 ua prednost od 64:57. Mornar se trgnuo u finišu dionice, i zaostatak sveo na posjed (64:62).

Zahvaljujući dvijema trojkama Mićovića, Mornar je nakon četiri minuta igre u posljednjoj četvrtini vratio vođstvo (70:66), a nakon poena Dejvisa (3) i Luisa (2), Barani su poveli devet razlike (75:66), na skoro četiri i po minuta prije kraja. Tačku za prvu pobjedu Mornara stavio je Dejvis sa dvije uzastopne trojke za nedostižnih 81:68, nepuna tri minuta prije kraja meča, a prednost domaćih košarkaša je išla i do “plus 15” (87:72)…

Strahinja Mićović je bio najefikasniji kod domaćih sa 20 poena, Trej Luis i Vladimir Mihailović su dodali po 13, a Kori Dejvis 12.

Kod gostiju je najbolji bio Ajsbern Mitgord sa 27, dvocifreni su bili i Džonatan Dan i Luk van Bre sa po 11.

Mornar u narednom kolu, 3. novembra, dočekuje grčki Iraklis.